Brno vyhrálo Energy Globe za zelené střechy

Brno vyhrálo Energy Globe za zelené střechy

Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získalo Brno za dotační titul na zelené střechy, konkrétně díky němu vyhrálo kategorii Čistý vzduch. Díky divoké kartě bude navíc s tímto projektem reprezentovat Českou republiku v zahraničí.

Zelené střechy snižují energetickou náročnost budov, jelikož střešní vegetace dobře izoluje a zamezuje tak ztrátě tepla nebo naopak budovu přirozeně ochlazuje. Z ekologického hlediska přispívají ke kvalitě okolního klimatu a umožňují zadržování srážkové vody. Fungují tak jako gigantická retenční zařízení.

Právě proto byla podpora zelených střech prioritou KDU-ČSL v komunálních volbách v roce 2018. Následně se nám ji podařilo zahrnout i do programového prohlášení koaliční smlouvy. Zhmotnit tento projekt se podařilo díky skvělému přístupu a nadšení pracovníků Odboru životního prostředí a odborníkům z Vysokého učení technického v Brně.

Dotační program jsme poprvé spustili v roce 2019, ročně do něho dáváme 20 milionů korun. Jenom za loňský rok se podařilo podpořit více než dva hektary nových zelených střech. Žádat o dotaci můžou fyzické i právnické osoby, finančně přispíváme i na projektové dokumentace a zajišťujeme odborné poradenství. Na samotnou střechu přispíváme v rozmezí 700 – 1400 korun na metr čtvereční.

Čistou a zelenou přírodu podporuje Brno komplexně pomocí tzv. ekodotací. Dotace Zeleň střechám je jednou z nich. Mimo ní podporuje město finančně také zachytávání dešťové vody, revitalizace vnitrobloků, ekologicky zaměřené akce a výuku. Přispívá navíc také na elektronickou šalinkartu. Více o ekodotacích se dozvíte ZDE.

Vítězství v soutěži Energy Globe je velkou motivací pro další projekty, Brno se navíc může stát inspirací pro další města v České republice i v zahraničí.